Demirtaş: Hedef, Kılıçdaroğlu’nun tüm Türkiye’nin adayı olması

9 Mart 2023
Demirtaş: Hedef, Kılıçdaroğlu’nun tüm Türkiye’nin adayı olması

Selahattin Demirtaş, Kılıçdaroğlu'nun adaylığıyla ilgili açıklama yaptı. Demirtaş, “Bundan sonra hedef, Sayın Kılıçdaroğlu’nun tüm Türkiye’nin ortak adayı olmasını sağlamaktır” dedrken Kılıçdaroğu da ''Elbette HDP’yi de ziyaret edeceğim. Cumhurbaşkanı adayı olarak, tüm Türkiye’nin, 85 milyonun cumhurbaşkanı olacağım iddiasında biri olarak tüm partileri ziyaret etmem zaten demokrasinin gereğidir.'' açıklaması yaptı.

Edirne Cezaevi'nde 2016 yılından beri tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı olması hakkında Medyascope Genel Yayın Yönetmeni Ruşen Çakır’a konuştu.

Demirtaş, “Bundan sonra hedef, Sayın Kılıçdaroğlu’nun tüm Türkiye’nin ortak adayı olmasını sağlamaktır. Bu başarılırsa toplumsal kutuplaşma da azalır, barış ve birlikte yaşam umudu artar” dedi.

'MİLLET İTTİFAKI’NIN DEĞİL, TÜM HALKIN ORTAK ADAYI HALİNE GELECEK'

Çakır’ın “Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına nasıl bakıyorsunuz?” sorusunu yanıtlayan Demirtaş, şöyle dedi:

“Sayın Kılıçdaroğlu’na bir kez daha başarılar diliyorum, hayırlı olsun diyorum.

Sayın Kılıçdaroğlu, şu anda Millet İttifakı’nın ortak adayıdır. Henüz tüm muhalefetin ortak adayı haline gelmedi. Siyasal ve toplumsal muhalefetle görüşerek herkesin desteğini alması halinde sadece Millet İttifakı’nın değil, tüm halkın ortak adayı haline gelecektir.

'KILIÇDAROĞLU’NUN DEĞİŞİM KONUSUNDA SAMİMİ VE CESUR OLDUĞUNA İNANIYORUM'

Elbette HDP ile de açık bir müzakere yürüterek demokratik taleplere nasıl yaklaştığını ortaya koyması bekleniyor. Çünkü HDP’liler Sayın Kılıçdaroğlu’na, bağırlarına taş basarak oy vermek istemiyorlar, öyle bir şey de olmayacak zaten. HDP’liler Sayın Kılıçdaroğlu’na severek, isteyerek, gönül rahatlığıyla oy verebilmek için HDP’yi ziyareti ve uzlaşmayı bekliyorlar.

Cumhuriyet’in ikinci yüz yılında, büyük bir değişim ve demokratik dönüşüm olacaksa bütün Türkiye yeni bir toplumsal birlik ruhuyla ayağa kalkacaksa HDP’nin dışlanması bu yöndeki çabaları zayıflatır.

Ben, Sayın Kılıçdaroğlu’nun değişim konusunda samimi ve cesur olduğuna inanıyorum. Çalışma ekibinin de aynı düşünceyle hareket etmesi halinde, HDP’nin de desteğiyle, Türkiye yüz yılın değişimi gerçekleştirebilir. Toplumsal barış, huzur, refah sağlanabilir. Demokrasi, kurumsal bir yapıya kavuşturulabilir.

'HEDEF, SAYIN KILIÇDAROĞLU’NUN TÜM TÜRKİYE’NİN ORTAK ADAYI OLMASINI SAĞLAMAK'

Ve elbette, depremin yaraları da birlik ve dayanışma ruhuyla sarılabilir.

Diyalogdan, konuşmaktan kimseye zarar gelmez. Herkes birbiriyle konuşursa sorunlarımızı çözebiliriz ve halkı birleştirebiliriz. Bu doğrultuda, Sayın Kılıçdaroğlu’nun öncülük yaparak tüm diyalog kanallarını açacağını umuyorum.

Bundan sonra hedef, Sayın Kılıçdaroğlu’nun tüm Türkiye’nin ortak adayı olmasını sağlamaktır. Bu başarılırsa toplumsal kutuplaşma da azalır, barış ve birlikte yaşam umudu artar. Ben, başarılacağına inanıyorum."

KILIÇDAROĞLU: ELBETTE HDP’Yİ ZİYARET EDECEĞİM

Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, "Elbette HDP’yi de ziyaret edeceğim. Cumhurbaşkanı adayı olarak, tüm Türkiye’nin, 85 milyonun cumhurbaşkanı olacağım iddiasında biri olarak tüm partileri ziyaret etmem zaten demokrasinin gereğidir. HDP’yi ziyaret etmemde ne sakınca olabilir?" açıklamasını yaptı.

ANALİZ

ANALİZFaşizm ve İç Savaş

Faşizm ve İç SavaşErdoğan- Bahçeli ikilisinin ya da Cumhur ittifakının ülkede iç savaşı da göze…